Montessori Eğitimi

Çağdaş çocuk eğitimi konusunda Montessori yaklaşımı, çocukları etkinliklere kendiliğinden katılması için güdülemeye, tekrarlamalı somut deneyimler aracılığıyla yeteneklerini geliştirmeye cesaretlendirmektedir.

Montessori eğitim metodu; “çevre, çocuk ve öğretmen” üçgeninde “çocuğu, bir yetişkinin olmasını istediği gibi değil, olduğu gibi gözlemek ve anlamaya çalışmak” üzerine kurulmuştur.

Montessori eğitimin ilk amacı, çocuğun kendisinin keşfetmesi ve özgürleştirilmesidir. Bu eğitim yaklaşımıyla çocuklar, akranlarına öğretme ve sosyal etkileşim ile işbirliği yaparak öğrenmeye teşvik etmektedir.

Montessori eğitim programı; iki buçuk-altı yaş çocuklarını kapsayan özgüven, inisiyatif, ne istediğini bilme ve uygulama, bağımsızlık, konsantrasyon, düzenlilik, yardımlaşma ve başkalarına karşı saygıyı yerleştirme ve geliştirme üzerine odaklanmıştır.

Montessori eğitimi, çocuğu olduğu gibi gördüğünden doğal gereksinimlerini karşılayan dikkatle geliştirilmiş materyallerle, zevkli bir ortamda yürütülür. Bu eğitimde öğretmenin rehberliği söz konusudur.

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz